Czy to kolejny przystanek na naszej drodze? Tak, to projekt związany z edukacją i wsparciem dla dzieci i młodzieży. Niedługo ruszamy w niezapomnianą podróż, która ma zmienić oblicze profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży!
Jakże znamienne, że zawsze kręci się wokół nich – naszych małych skarbów. Pomysł narodził się na jednej z konferencji jeszcze przed pandemią, kiedy to rozmawialiśmy z Sędzią Anną Marią Wesołowską o zdrowiu psychicznym najmłodszych. Wówczas słowo „profilaktyka” zaczęło nabierać nowego, jeszcze głębszego znaczenia.
W tamtym okresie ogromnym wsparciem dla potrzebujących w Fundacji A.R.T. była Fundacja Grupy PKP, która finansowała indywidualne sesje psychologiczne dla dzieci w kryzysach, doznających przemocy. To był czas, kiedy działo się wiele dobrego. I tak, jak poprzez magiczny pociąg, nazwa projektu przyszła sama. Tak powstał #PociągDoProfilaktyki, lecz zatrzymany przez COVID-19 na stacji przez 4 długie lata. Ale wiemy, że to było tylko kwestią czasu. Teraz wracamy, by reaktywować nasze działania i ruszyć w nowe tory.
Dziękujemy za objęcie Patronatami Honorowymi przedsięwzięcia i za wsparcie medialne, które jest dla nas na wagę złota. Radość jest ogromna, bo widzimy, że ta inicjatywa jest ważna i potrzebna.
Po pierwszych realizacjach widzimy, że są one nie tylko angażujące, ale i niezwykle istotne ze względu na aktualność oraz wagę problemu, który dotyka młodzieży już w młodym wieku. Tematyka zajęć przywodzi na myśl wszystkie niebezpieczne, nielegalne i niepokojące zachowania, z jakimi młodzież spotyka się w Internecie i w życiu codziennym.
Podstawą każdych zajęć jest wprowadzenie zasad oraz struktury każdego 30-minutowego spotkania z każdą grupą. Zasygnalizowanie, że celem zajęć nie jest koncentracja na patologicznych treściach prezentowanych przez tzw. twórców, ale raczej refleksja nad samym zjawiskiem i jego możliwymi konsekwencjami dla oglądających, umożliwia owocną psychoedukację połączoną z pracą własną uczestników. Młodzież w większości podchodzi z należytą powagą do stawianych im zadań i pytań.
Zaskoczyła nas pozytywnie wiedza młodzieży na temat psychopatologii. Uczestnicy wskazywali na możliwość wystąpienia zaburzeń nastroju, takich jak depresja, czy rozwinięcia nieadaptacyjnych sposobów radzenia sobie, takich jak używki czy samouszkodzenia. Często wyciąganym wnioskiem przez grupy był mechanizm modelowania – uczenie się patologicznych wzorców zachowań od „twórców” patostreamingu i stosowanie przemocy fizycznej oraz mowy nienawiści.
Niepokojącym wnioskiem było to, że w każdej grupie znajdowało się kilka osób, które deklarowały częsty kontakt z pełnymi przemocy treściami. Co więcej, szkoła i jej okolice są często areną stosowania przemocy fizycznej i słownej. Budzi to nasze poważne obawy, ale jednocześnie motywuje do dalszych działań.
Działania o niewątpliwej wartości psychoedukacyjnej oraz profilaktycznej mogą prowadzić do większej wrażliwości i uważności młodzieży na zagrożenia związane z przemocą. Jest to okazja, aby zapobiegać problemom zanim trzeba będzie je leczyć. Z punktu widzenia psychoterapeuty Wojtka Pokoja – profilaktyka jest nieoceniona, gdyż późniejsze leczenie jest związane z ogromnym cierpieniem pacjenta oraz negatywnymi konsekwencjami w obszarach rodzinnych, szkolnych i rówieśniczych. Dla wielu młodych ludzi, którzy są zagrożeni marginalizacją i demoralizacją, profilaktyka może być jedyną dostępną pomocą.
Dołączcie do nas w tej niezwykłej podróży. Wspólnie możemy zmienić życie wielu dzieci i młodzieży, stawiając na profilaktykę zdrowia psychicznego. Kliknij w poniższą prezentację i zobacz, jak możesz wesprzeć dzieci i młodzież.
pociag-do-profilaktyki Pobierz
#ProfilaktykaZdrowia #ZdroweDziecko #Higiena #Antywirus #Dietetyka #Superbohater #KravMaga
Wspólnie dbajmy o siebie, wspierając się nawzajem i budując świat wolny od przemocy.
Dodaj komentarz