#Pociągdoprofilaktyki – nowy projekt Fundacji A.R.T.

#Pociągdoprofilaktyki – nowy projekt Fundacji A.R.T.

Podstawowym celem realizacji projektu „Pociąg do profilaktyki” jest edukacja dzieci i młodzieży w obszarze własnego bezpieczeństwa oraz zapobieganie zachowaniom ryzykownym.

Projekt skierowany jest do uczniów, szczególnie klas 7-8 szkoły podstawowej, którzy wchodzą w okres dojrzewania i zmierzą się z wejściem w nowe środowisko.

Podstawowe cele projektu obejmują:

  • zaangażowanie uczniów w myślenie o profilaktyce jako stylu życia,
  • zapobieganie zachowaniom ryzykownym,
  • stworzenie mody na aktywne, bezpieczne spędzanie czasu,
  • budowanie pozytywnego wizerunku młodzieży: zdrowej, aktywnej i bezpiecznej,
  • kształtowanie umiejętności uczniów w zakresie stosowania konstruktywnych rozwiązań.

Projekt ma formę jednodniowego wydarzenia, złożonego z kilku bloków tematycznych, obejmujących tematykę szans i zagrożeń współczesnej młodzieży:

  • zainspirowanie uczniów do budowania prawidłowych relacji rówieśniczych, wzmacniania umiejętności psychospołecznych;
  • przekazanie uczniom wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania działań prozdrowotnych;
  • uświadomienie uczestnikom konsekwencji działań ryzykownych, w tym konsekwencji: związanych z używaniem substancji psychoaktywnych; długofalowych skutków agresji i przemocy oraz cyberprzemocy; efektów uzależnień od gier komputerowych, Internetu;
  • dbanie o własne bezpieczeństwo w szkole, w domu i na „drodze”, uświadomienie uczniom konsekwencji ryzykownych zachowań drogowych;
  • przeciwdziałanie eskalacji przemocy przez zastopowanie „niewielkich” naruszeń prawa przez młodzież.

Wydarzenie prowadzone będzie w sposób ułatwiający dotarcie z przekazem do młodych ludzi:

  • mini-wykłady z sesją pytań i odpowiedzi, prowadzone przez ekspertów posiadających doświadczenia w pracy z młodzieżą;
  • symulacje prawdziwych zdarzeń z realistyczną charakteryzacją;
  • interaktywne warsztaty angażujące wszystkich uczestników w działania, przygotowywanie, tworzenie;

Praktyczna nauka – to najlepsza nauka!
W gronie Ekspertów biorących udział w projekcie znajdują się:

  • Sędzia Anna Maria Wesołowska – Prawniczka z ogromnym doświadczeniem, sędzia w stanie spoczynku, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka.  Sądziła przez 30 lat i wydała

tysiące wyroków w sprawach karnych. Walczy o edukację prawną, od lat propaguje prawo wśród młodzieży i rodziców, współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Była pierwszym polskim sędzią, który zdecydował się wystąpić w telewizyjnym sądowym show, występowała w programach „Sędzia Anna Maria Wesołowska” oraz „Wesołowska i mediatorzy”, emitowanych na antenie telewizji TVN.

  • Adam Nyk – Absolwent socjologii UJ, specjalista psychoterapii uzależnień od 2002 r.,

ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania placówkami służby zdrowia na WSM w Warszawie.  Swoją pracę w Monarze rozpoczął w 1992 r., w krakowskiej Poradni Rodzinnej, przez kolejne lata pracował w ośrodku stacjonarnym z osobami dorosłymi, z młodzieżą, na oddziale detoksykacyjnym oraz osobami zakażonymi w Wandzinie.

W 1999 r. współtworzył Poradnię Rodzinną w Warszawie przy Hożej 57. Przez 12 lat pracował w Areszcie Śledczym Warszawa – Służewiec na oddziale terapeutycznym dla osób skazanych.

  • Sylwia Lenartowicz

Dietetyk, ekspert do spraw żywienia dzieci, młodzieży  i kobiet w ciąży. W latach 2014-2017 związana z ogólnopolskim projektem Zdrowo Jemy Zdrowo Rośniemy, później członek zarządu Stowarzyszenia Edukatorów Żywieniowych Zdrowo Jemy Zdrowo Rośniemy.

Rozwiązuje problem nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci. Pracuje z dorosłymi i dziećmi, ucząc zdrowego odżywiania. Prowadzi warsztaty w całej Polsce, wszędzie tam gdzie potrzebna jest wiedza     o prawidłowym odżywianiu dzieci.

  • Sylwester Pawłowski

Autor projektu Świadomy Kierowca, ekspert ds. bezpieczeństwa drogowego, gość programów telewizyjnych i radiowych m.in. Dzień Dobry TVN, Pytanie na śniadanie, PR1, PR24. Autor artykułów poświęconych tematyce ograniczania ryzyka w firmowych flotach samochodów. Świadomy Kierowca to największe w Polsce, oraz nagradzane, Mobilne Centrum Uświadamiania Kierowców ( dzieci, młodzieży i całych rodzin.

Zapewnia osobiste doświadczenia, aby każdy mógł zrozumieć zagrożenia na drogach i świadomie podejmował decyzje o zmianie swoich złych nawyków. Umożliwia poznanie i zrozumienie zagrożeń na drogach poprzez osobiste doświadczenia, prawdziwe symulacje i dynamiczne pokazy.

  • Ratownicy medyczni

Ambasadorem projektu #pociągdoprofilaktyki  jest Mariusz Kędzierski:

„Nazywam się i urodziłem się w 1992 roku. Na świat przyszedłem bez rąk, czego przez wiele lat nie potrafiłem zaakceptować. Po tym, jak w wieku 14 lat chciałem odebrać sobie życie, postanowiłem zmienić sposób myślenia i żyć według własnych zasad, pełnią życia. Sztuka była dla mnie w tym kluczowym momencie formą terapii, a teraz jest sposobem na życie i największą pasją. Kiedy miałem 18 lat postanowiłem, że chcę pomagać ludziom na świecie. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, jak mógłbym to robić, a spowodowane to było m. in. brakiem pewności siebie. Jednak pewnego dnia dowiedziałem się o Nicku Vujiciciu i chciałem być jak on. Może nie dokładnie taki sam, ale inspirować ze sceny na podobną skalę. Dlatego pewnego dnia postanowiłem przełamać strach i nauczyć się występować publicznie. Początkowo dla uczniów w szkołach. Teraz występuję na wydarzeniach inspiracyjnych, na konferencjach, dla firm. Występowałem w Polsce, w Londynie, Amsterdamie, w Nowym Jorku.”

W ramach projektu pilotażowego przewidujemy działania w 25 szkołach w Warszawie i okolicach.

Projekt rozpoczynamy od marca w 5 mareckich szkołach podstawowych. Zakładamy, ze pilotaż pozwoli na realizację projektu w szkołach w całej Polsce.

Zainteresowane szkoły prosimy o przysyłanie zgłoszeń do projektu na adres mailowy: wsparcie01@fundacjaart.pl

Sponsorów i Partnerów wydarzenia zapraszamy do współpracy: Joanna Padewska: numer tel.: 696 083 871 lub e-mail: wsparcie01@fundacjaart.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *