PODSUMOWANIE KONFERENCJI „POWIEDZ O TYM KOMUŚ” W DN. 25.11.2021R.

PODSUMOWANIE KONFERENCJI „POWIEDZ O TYM KOMUŚ” W DN. 25.11.2021R.

25.11.2021 r. odbyła się kolejna odsłona konferencji: „Powiedz o tym komuś”. Z uwagi na obostrzenia realizowana była w formule hybrydowej. W Mareckim Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnym w Markach 75 osób z powiatu wołomińskiego brało w niej udział stacjonarnie. Konferencja transmitowana była również w formule online, to rozwiazanie pozwala w dowolnym momencie wrócić do konferencji, która w tym roku dotyczyła przeciwdzialania przemocy wobec kobiet.

Badania WHO (2000 – 2018, 161 krajów): niemal 1 na 3 kobiety (30%) jest ofiarą przemocy fizycznej i seksualnej. 38% morderstw na kobietach dokonali partnerzy tych kobiet. Kraje europejskie, wbrew pozorom, nie ustępują w okrucieństwie i przemocy. Znajdują się w średniej światowej. Wydawałoby się, że dzięki licznym kampaniom przeciwko przemocy i coraz lepszej dostępności miejsc i infolinii, gdzie można uzyskać pomoc, liczba kobiet doznających przemocy maleje. Niestety, ostatnie badania WHO i ONZ w ramach wspólnego programu zbierania danych na temat przemocy wobec kobiet wykazują, że ostatnia pandemia spowodowała wzrost liczby interwencji w przypadkach przemocy, i to zwłaszcza w wyedukowanej, świadomej Europie.

Transmisja dostępna jest w kanałach YT fundacji:

1 część , 2 część 3 część 4 część 5 część

Gospodarzami konferencji byli: Mariusz Kędzierski z Fundacji A.R.T., Agnieszka Tobota Fundacja A.R.T. oraz Magdalena Rogalska Kusarek – Ośrodek Pomocy Społecznej w Markach.

Konferencję oficjalnie otworzył Pan Paweł Pniewski Zastępca Burmistrza Miasta Marki.

Pierwsze wystąpienie : „Prewencja i pomoc migrantkom doświadczającym przemocy. Wnioski z Wielkiej Brytanii” poprowadziła dr Iwona Zielińska Poćwiardowska – socjolożka, badaczką przemocy w rodzinie i systemów wsparcia w Polsce i Wielkiej Brytanii. Aktualnie Pani Iwona realizuje projekt z badaczami z Uniwersytetu w Lincoln na temat wpływu migracji na przemoc wśród polskich kobiet.

📌Wielka Brytania jest krajem, którego rząd wiele lat temu, uznał problem przemocy domowej za kluczowy dla systemu zdrowia publicznego. Podjęto szereg działań mających na celu zmniejszenie skali przemocy, prewencję i edukację. Wypracowane zostały także specjalne metody pracy z migrantkami doświadczającymi przemocy w Anglii. Opowiem o nich podczas wystąpienia oraz wskażę na te działania i dobre praktyki, które mogą być pomocne we wspieraniu migrantek w Polsce.

Wystąpienie : „„Kobieta doświadczająca przemocy na sali sądowej” poprowadził mecenas Grzegorz Wrona. Doktor nauk prawnych, uzyskał Certyfikat Specjalisty Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (certyfikat PARPA) oraz Certyfikat Superwizora z Zakresu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (certyfikat IPZ); konsultant Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej Poradni Rodzinnej ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Warszawie oraz Superwizorem przy Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym dla Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

📌 Procedury obowiązujące na sali sądowej (zarówno w procedurze karnej, cywilnej jak i administracyjnej) przyznają szereg uprawnień ale również zobowiązują do udziału w czynnościach, których przebieg dla osób doznających przemocy może narazić je na wtórną wiktymizację.

Kolejne wystąpienie : „Medyczne i psychologiczne skutki przemocy” poprowadził lekarz psychiatra Jakub Garbacki.

📌 Dobrze udokumentowany jest wpływ przemocy na zdrowie i funkcjonowanie psychiczne osób doświadczających przemocy. Rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych jest znacząco większe wśród kobiet, które doświadczają przemocy w porównaniu z tymi, które nie mają takich doświadczeń (odpowiednio 49 i 19,6 proc.). W przeprowadzonej metaanalizie badań, głównie wykonanych w USA, Golding ustalił średnie rozpowszechnienie zaburzeń natury psychicznej wśród maltretowanych kobiet. W kolejności występowania są to: zespół stresu pourazowego (posttraumatic stress disorder – PTSD) (63,8 proc.), depresja (47,6 proc.), nadużywanie alkoholu (18,5 proc.), próby samobójcze (17,9 proc.) i używane narkotyków (8,9 proc.). Do tej listy, w świetle wielu innych ustaleń badawczych, należy dopisać także zaburzenia lękowe. Zwykle lokują się one w kolejności po PTSD i stanach depresyjnych.

Kolejne wystąpienie : „Przemoc domowa a strategie stosowane przez ofiary i sprawców przemocy” poprowadził dr Bogdan Lach. Psycholog śledczy, biegły sądowy z zakresu psychologii, jeden z najlepszych profilerów w kraju, specjalista w dziedzinie przestępstw związanych z użyciem przemocy.

📌 Przemoc domowa ma różne oblicza i różne nasilenie. Aby lepiej sobie z nią radzić, jej ofiary przyjmują dane strategie zachowań, by powstrzymywać partnera od uruchomienia przemocy fizycznej, psychicznej czy ekonomicznej. Sprawcy zaś stosują zachowania usprawiedliwiające ich przemoc. W ten sposób powstaje tzw. cykl przemocy. Jak go przerwać? Czy płeć krzywdzącego wpływa na formę i nasilenie przemocy w domu? Co mówi o tym „paradygmat płci”? Jakie zmiany w zjawisku przemocy domowej przebiegły w naszym kraju w ostatnich latach?

Wystąpienie kończące konferencję : „Rodzina w kryzysie – jak pomóc dziecku” poprowadziła dr Elżbieta Zubrzycka. Magister psychologii; doktorat z nauk humanistycznych. Wykładałam w Akademii Medycznej w Gdańsku, a następnie zajmowałam się pracą terapeutyczną w Poradni Nerwic dla Dzieci w Gdańsku. Równolegle wykładałam w Instytucie Psychologii U.G. (psychologię rodziny, wychowawczą, rozwojową, techniki terapeutyczne, psychosomatykę).

📌 Jak wesprzeć dziecko? Każdy z partnerów chce postawić na swoim i wtedy zaczynają się kłócić. Mówią coraz głośniej, bo każdy pragnie wreszcie być wysłuchanym. Złoszczą, kiedy partner/partnerka nie rozumie ich potrzeb. Nie oznacza to, że przestali się kochać, że już zawsze będą się złościć, zaczną się rozwodzić albo się pozabijają. Najczęściej w końcu dochodzą do porozumienia. Gdy jednak różnic jest zbyt wiele, ich małżeństwo staje się udręką, przynosi więcej cierpienia niż szczęścia. Wtedy partnerzy zaczynają myśleć o terapii lub o rozstaniu. Jeśli kłótnie wzbudzają w tobie przerażenie lub inne negatywne uczucia, koniecznie powiedz rodzicom, co przeżywasz podczas ich sprzeczek: że boisz się o ich życie, o rodzinę, o swoją przyszłość. Oni cię kochają i zależy im na tobie, więc prawdopodobnie będą starali się opanować lub nie kłócić w twojej obecności. Zapewne nie zdawali sobie sprawy, jaki wpływ mają na ciebie ich walki. Kiedy im powiesz o swoich uczuciach, pewnie przypomną sobie, jak bardzo się bali awantur pomiędzy swoimi rodzicami, bo przecież sami też kiedyś byli dziećmi! (fragment książki „Jak przetrwać burze”)

Zapraszamy do galerii konferencji

Konferencja realizowana jest w ramach 3-letniego projektu „Powiedz o TYM komuś #sztuka życia, sfinansowana ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Konferencja współfinansowana przez Gminę Miasto Marki

Dziękujemy za życzliwość oraz objęcie Patronatem naszego wydarzenia.

📌Pan dr hab. Marcin Wiącek Rzecznik Praw Obywatelskich

📌Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego

📌Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasto Stołeczne Warszawa

📌 Pan Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki

Partnerzy:

📌Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

📌Ośrodek Pomocy Społecznej w Markach

📌Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer

📌Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Północ

📌GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

📌Managernaobcasach.pl

📌Mary Kay Polska


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *