#pociągdoprofilaktyki dla szkół

#pociągdoprofilaktyki dla szkół

Termin

Kategoria:

„Pociąg do profilaktyki” to innowacyjny program edukacyjny Fundacji A.R.T., który dba o dobrostan dzieci

i młodzieży  oraz zapobieganie zachowaniom ryzykownym.

Jakie cele nam przyświecają, tworząc program?

  • zaangażowanie uczniów w myślenie o profilaktyce jako stylu życia,
  • zapobieganie zachowaniom ryzykownym,
  • stworzenie mody na aktywne, bezpieczne spędzanie czasu,
  • budowanie pozytywnego wizerunku młodzieży: zdrowej, aktywnej i bezpiecznej,
  • kształtowanie umiejętności uczniów w zakresie stosowania konstruktywnych rozwiązań.

To całodniowe wydarzenie na terenie szkoły, które jest złożone z kilku bloków tematycznych – „stacji”, obejmujących tematykę szans i zagrożeń współczesnej młodzieży:

  • zainspirowanie uczniów do budowania prawidłowych relacji rówieśniczych, wzmacniania umiejętności psychospołecznych;
  • przekazanie uczniom wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania działań prozdrowotnych;
  • uświadomienie uczestnikom konsekwencji działań ryzykownych, w tym konsekwencji: związanych z używaniem substancji psychoaktywnych; długofalowych skutków agresji i przemocy oraz cyberprzemocy; efektów uzależnień od gier komputerowych, Internetu;
  • dbanie o własne bezpieczeństwo  w szkole, w domu i na „drodze”, uświadomienie uczniom konsekwencji ryzykownych zachowań drogowych;
  • przeciwdziałanie eskalacji przemocy przez zastopowanie „niewielkich”  naruszeń prawa przez młodzież.

Mapa drogowa wydarzenia

START WYDARZENIA CZYLI INTERAKTYWNE WYKŁADY – około 30-40 minut

Dzieci i młodzież

Wydarzenie rozpoczyna interaktywny wykład o prawie, konsekwencjach jego łamania i prawach ucznia/dziecka dla młodzieży prowadzony przez Sędzinę Annę Marię Wesołowską „SZCZĘŚLIWA I BEZPIECZNA MŁODZIEŻ W ŚWIETLE WSPÓŁCZESNYCH ZAGROŻEŃ”:

• Edukacja prawna dzieci.

 • Uświadomienie dzieciom ich praw oraz obowiązków.

• Przeciwdziałanie eskalacji przemocy przez zastopowanie „niewielkich” naruszeń prawa przez dzieci.

Nauczyciele

Równolegle odbędzie się spotkanie dla nauczycieli dotyczące przemocy i kryzysów z jakimi boryka się młodzież: rodzaje przemocy, oznaki przeżywanych trudności, jak reagować i jak pomóc dziecku. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Tobota – Prezeska Fundacji A.R.T., pedagożka

EDUKACYJNA PODROŻ PO STACJACH TEMATYCZNYCH

Młodzież, podzielona na grupy, bierze udział w 5 stacjach tematycznych, na których czekają na nich warsztaty i symulacje. Każda stacja to 30-40 minut atrakcyjnej edukacji przez doświadczanie i zaangażowanie

1. STACJA: POROZMAWIAJMY O HIGIENIE…. CYFROWEJ. Prowadzący: dr. Maciej Dębski

Prowadzący, z właściwym sobie poczuciem humoru i ogromnym doświadczeniem w pracy z młodzieżą poruszy tematy: Czym jest fonoholizm i jakie są objawy nadużywania internetu i smartfona. Dlaczego nadużywanie internetu i smartfona ma negatywny wpływ na wyniki w nauce oraz na nasze relacje? Co zrobić, aby używanie smartfona i internetu było bezpieczne i przynosiło nam korzyści? Higiena cyfrowa i kodeks ekranowy – wspólnie omówią jak je wprowadzić we własnym życiu i podczas nauki.

 2. STACJA: MASZ 4 MINUTY ABY URATOWAĆ ŻYCIE – Prowadzący Ariel Szczotok z zespołem AdrenaLTica

Symulacja wypadku w drodze do szkoły, wypadek komunikacyjny na hulajnodze, rowerze czy na przejściu: połamany rower i manekin z obrażeniami , które trzeba będzie opatrzeć. Uczestnicy po krótkim mini-wykładzie, poprzez udział w symulowanych zdarzeniach mogą się przekonać jak ważna jest współpraca, jak działają nowe umiejętności w praktyce i nabrać pewności siebie. Będą mogli nauczyć się w zainscenizowanych warunkach, jak uratować poszkodowanego w wypadku, zatamować krwotok czy poradzić sobie ze złamaniem. Każda akcja kończy się omówieniem ich działań z instruktorami.

3. STACJA: KAŻDY KĘS MA SENS – prowadząca Sylwia Lenartowicz

Prowadząca pokaże uczniom, że przygotowanie smacznej, zdrowej przekąski jest szybkie i proste. Podczas wspólnego przygotowywania i degustowania przekąsek omówi bilansowanie posiłków oraz wpływ tego, co jemy na nasze samopoczucie, koncentrację. Pokaże pułapki korzystania z diet w sieci, z suplementów, energetyków i innych słodkich wspomagaczy. Młodzież weźmie również udział w kulinarnych quizach dotyczących zaburzeń odżywiania i otyłości.

 4. STACJA: PRZEPALONE STYKI – prowadzący Wojciech Pokój

Porozmawia z młodzieżą o jawnych i ukrytych zagrożeniach związanych z patostreamingiem oraz mową nienawiści, Poruszą również kwestię uzależnień behawioralnych. Mini wykład połączony z burzą mózgów i dyskusją.

5. STACJA: NIECH MOC BĘDZIE Z TOBĄ – prowadzący Andrzej Gross lub Justyna Jarosińska

Podstawy samoobrony i treningu ogólnorozwojowego mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa osobistego wg specjalnych programów szkoleniowych wśród najmłodszych. Dzieci uczą się jak nie stać się ofiarą przemocy oraz jak nigdy nie być jej sprawcą. Podczas treningu dzieci nabierają pewności siebie, uczą się jak radzić sobie z rówieśnikami, wzmacniają poczucie własnej sprawczości – pracują nad kompetencjami miękkimi, współpracują z rówieśnikami w grupie.

6. STACJA: TOLERANCJA CZYLI INNY nie znaczy wINNY. Prowadzący Mariusz Kędzierski

Co daje ta stacja? Opiszemy ją słowami Mariusza: ” Na świat przyszedłem bez rąk, czego przez wiele lat nie potrafiłem zaakceptować. Po tym, jak w wieku 14 lat chciałem odebrać sobie życie, postanowiłem zmienić sposób myślenia i żyć według własnych zasad, pełnią życia. Sztuka była dla mnie w tym kluczowym momencie formą terapii, a teraz jest sposobem na życie i największą pasją. Kiedy miałem 18 lat postanowiłem, że chcę pomagać ludziom. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, jak mógłbym to robić, a spowodowane to było m. in. brakiem pewności siebie. Jednak pewnego dnia dowiedziałem się o Nick’u Vujicic i chciałem być jak on. Może nie dokładnie taki sam, ale inspirować ze sceny ludzi. Dlatego pewnego dnia postanowiłem przełamać strach i nauczyć się występować publicznie. Początkowo dla uczniów w szkołach. Teraz występuję nie tylko dla dzieci i młodzieży ale na wydarzeniach, na konferencjach, dla firm. Występowałem w Polsce, w Londynie, Amsterdamie, w Nowym Jorku. Pamiętajcie: ograniczenia są tylko w Waszych głowach.”

 PODSUMOWANIE WYDARZENIA „OGRANICZENIA SĄ TYLKO W WASZYCH GŁOWACH”.

Spotkamy się wszyscy na sali gimnastycznej lub boisku aby podsumować wydarzenie, Wypowiedzą się prowadzący oraz młodzież; zapytamy uczestników: Co Wam dał ten dzień? Czego się nauczyliście? Czy jest jeszcze jakiś temat, który warto z młodzieżą poruszyć? Jesteśmy otwarci na sugestie i włączenie do programu kolejnych, ważnych dla młodzieży, stacji tematycznych. Wręczymy młodzieży pakiety prozdrowotne: worek z lunchboxem i butelką na wodę (z informacją o współfinansowaniu wydarzenia przez m.st. Warszawa), Uczestnicy dostaną również komiks edukacyjny dotyczący zjawiska przemocy (rodzaje, sposób reagowania, miejsca uzyskania pomocy)

Całość wydarzenia edukacyjnego w szkole trwać będzie około 4 – 4,5 godzin.

Praktyczna nauka – to najlepsza nauka!

Chcesz zostać Darczyńcą lub Sponsorem programu #pociągdoprofilaktyki?

Zadzwoń lub napisz do nas.

+48 696 083 871/ email: Joanna Padewska

+48 600 433 799/ e-mail: Natalia Odzijewicz

#razembudujemydobro

Terminy